10 sérií filmů na víkend – 3. část

 1. Pán prstenů
 • Fantasy je dalším širokým tématem obsahujícím množství dobrodružství a záhad.
 • Klasickými fantasy filmy je trilogie Pán prstenů, které v knižní podobě předchází Hobit, ten byl také natočen jako trilogie.
 • V prvním díle se Frodo dozvídá o mocných prstenech, které byly vyrobeny, pro vládce všech částí Středozemě, ovšem Sauron si nechal vyrobit ještě jeden, který vládne všem. V bitvě se podařilo prsten od Saurona oddělit a teď je na čase, aby byl zničen tam, kde byl vyroben, ale malý hobit to nezvládne sám, proto se spojí s dalšími dvěma hobity, kouzelníkem Gandalfem a vydávají se k elfům, aby založili Společenstvo prstenu a mohli se tak vydat do Mordoru a tam prsten zničit. Cesta je ale dlouhá, a tak se na ní stane spousta událostí, strhnou se bitvy a hádky, a proto dobrodružství pokračuje v dalších dvou filmech: Dvě věže a Návrat krále.
 1. Twilight saga
 • Svět fantasy se může také prolínat s tím naším skutečným a dává vzniknout i milostným příběhům mezi lidmi a nadpřirozenými bytostmi.
 • Hlavní hrdinkou Twilight sagy (v češtině Sága Stmívání) je mladá Bella, která se přestěhuje od své matky z Phoenixu k otci do malého a věčně pod mraky skrytého městečka Forks. V nové škole se seznamuje se spolužáky a narazí na velmi zvláštního skupinku, kteří se s nikým nebaví a když si vedle Edwarda musí sednou chová se velmi divně. Když ji zachrání na parkovišti nevěří vlastním očím a trvá na tom, že musí záhadu vyřešit. Z různých pověstí a bájí se dozvídá o existenci záhadných tvorů pijících krev. Je Edward opravdu upír? A může s upírem žít člověk? Ano, ale není to tak jednoduché, jak Bella zjišťuje v dalších dílech, krom upírů totiž existují ještě vlkodlaci, kteří s upíry bojují. A aby toho nebylo málo, mohou ještě bojovat upíři i mezi sebou, protože mají svá vlastní pravidla a zákony, a dokonce i něco jako královskou rodinu.
 • Milostná, dobrodružná, fantasy sága nabízí zajímavé příběhy a bitvy i boj o lásku. Sérii pěti filmů je možné shlédnout i za jediný deštivý den.
 1. Hunger games
 • Co bude po válce? To je otázka, která vrtá hlavou spoustě lidí, a tak dává vzniknout nejednomu dílu o poválečném světě. Jedním z nich je i série Hunger games, tedy česky Hladové hry.
 • Po válce vzniklo 13 krajů s hlavním městě Kapitol. Třináctý kraj byl však zcela zničen. V každém kraji žijí lidé, kteří mají zadanou práci jako horníci nebo třeba dřevorubci. Každý rok je z každého kraje vybrána jedna dívka a jeden chlapec jako splátci a bojují spolu doslova o život v Aréně smrti plné nástrah, kde přežít může jen jeden. Katnis se dobrovolně přihlásí místo své sestry, která byla vylosována a postupně zjišťuje, jak jsou životy mladých lidí zbytečně v aréně ztraceny. Nakonec se musí rozhodnout, jestli bude vítězkou ona sama nebo zabije svého přítele Peetu.
 • V dalším díle (Vražedná pomsta) se zneklidnění vůdci v kapitolu rozhodnou na výročních hrách do arénu zavřít předchozí vítěze, navzdory všem protestům jsou do arény zavřeni, ale nevyhrává nikdo.
 • V posledním díle (Síla vzdoru) rozděleném na dva filmy se Katnis jako reprodrozd včele revoluce postaví kapitolu a pokusí se svrhnout prezidenta Snowa.
 1. Doba ledová
 • Nakonec na odlehčenou výběr dvou sérií animovaných filmů.
 • První je Doba ledová, dnes již s 5 díly je asi nejdelší animovanou filmovou sérií.
 • Seznamujeme se mamutem Mannym, lenochodem Sidem a šavlozubým tygrem Diegem, kteří se nejdříve nesnáší, ale nakonec utvoří podivuhodnou smečku a zažívají tak společně dobrodružství, kterými nás v každém díle provází v části vývoje Země.
 • Všechny díly jsou proloženy drobnými příběhy Scrata (veverky), který se stále honí za svým oříškem a vždy, když jej má na dosah něco se zvrtne a Scrat musí ve svých akrobatických kouscích pokračovat.
 1. Madagaskar
 • Druhou vybranou animovanou sérií je Madagaskar.
 • Marty, který slaví své narozeniny si přeje podívat se do divočiny, to se ale nelíbí ani jednomu z jeho přátel. Marty navzdory všem v noci utíká a Glorie, Melman a Alex se ho vydávají hledat, jenže vše se zvrtne a ze zoo utíkají i další zvířata. Nakonec jsou všichni uspáni, zabaleni do beden a naloženi na loď mířící do Keni, čtveřice přátel ale skončí na neznámé pláži a seznamuje se s komunitou lemurů, které vládne král Jelimán.
 • I když v prvním díle vše dobře dopadne, cesta domů není jednoduchá a při jednom z pokusů končí v Africe, kde Alex poznává své rodiče.
 • Ve třetím díle se s nekončící touhou dostat se do New Yorku přidají k cirkusu.
 • Trilogie o tom, jak se netradiční čtveřice přátel z New Yorské zoo dostane shodou nešťastných okolností na zapomenutý Madagaskar a následně se z něj snaží dostat zpět do central parku pobaví nejen děti, ale i dospělé jako odpočinkové filmy.

 

Zuzana Dušková